Edunvalvonta

Jyty Espoon Seutu ry on asettanut luottamusmiehiä kattavasti eri työnantajille ja jokaisella isolla työnantajalla on nimettynä pääluottamusmies ja varapääluottamusmies. Espoon kaupungilla on lisäksi asetettu luottamusmiehiä ja varaluottamusmiehiä toimialoittain.

Luottamusmiesten tärkein tehtävä on jäsenten edunvalvonta palvelussuhdeasioissa. Luottamusmiehet seuraavat aktiivisesti työpaikkatason toimintaa edunvalvonnan näkökulmasta. Luottamusmiehet toimivat myös laajasti yhteistoimintasopimuksen mukaisina henkilöstönedustajina henkilöstötoimikunnissa, lautakunnissa, johtoryhmissä ja erilaisissa työryhmissä. Luottamusmiehet kouluttautuvat säännöllisesti Jytyliiton kattavassa luottamusmieskoulutuksessa.

Luottamusmiehet

Espoon kaupunki

Pääluottamusmies, Elina Nyman p. 043 8246022 elina.nyman@espoo.fi 

Varapääluottamusmies, Tarja Holmström p. 050 344 5067 tarja.holmstrom@espoo.fi

Konsernihallinto 

Luottamusmies, Anne Lagerström p. 043824 8533 anne.lagerstrom@espoo.f

Varaluottamusmies, Tarja Holmström p.050 344 5067 tarja.holmstrom@espoo.fi

(Luottamusmies, Tommi Koivula p. 040 636 8195 tommi.koivula@espoo.fi työvapaalla 11/2022-7/2023) 

Varaluottamusmies, Marko Heikura marko.heikura@espoo.fi 

Kaupunkiympäristö

Luottamusmies, 

Varaluottamusmies, 

Kasvu ja oppiminen

Luottamusmies, Johanna Aarrekorpi p. 043 826 6012 johanna.aarrekorpi@opetus.espoo.fi                  

Varaluottamusmies, Sini Rautiainen p.  040 126 7515 sini.rautiainen@espoo.fi

Hyvinvointi ja terveys

Luottamusmies, Sirpa Olander, 09 816 32733 sirpa.olander@espoo.fi 

Varaluottamusmies Marina Nylund-Holmström p. 046 877 1060 marina.nylund-holmstrom@espoo.fi


Kauniaisten kaupunki

Pääluottamusmies, Kermit Haapalainen p. 050 5671864 kermit.haapalainen@kauniainen.fi

Kirkkonummen kunta

Pääluottamusmies, Johanna Helskä  johanna.helska@kirkkonummi.fi

Koulutuskuntayhtymä OMNIA

Pääluottamusmies Niina Sahramaa p. 046 8508061 niina.sahramaa@omnia.fi